پرژکتور LED و مدل های مختلف آن

پرژکتور LED

مقدمه ای در مورد پرژکتور led

یک پرژکتور LED نسبت به یک چراغ خیابانی یا یک نور موجود در فضای باز قدرتمند تر است و برای روشنایی فضای بیرونی مانند یک مسیر ، حیاط ، باغ ، پارکینگ و غیره ایده آل است که معمولاً توسط متخصصان برای روشن کردن نما ، انبار یا محل ساختمان استفاده می شود . پرژکتور LED ابزاری بسیار مفید در ملک شما برای تسهیل دسترسی به گاراژ یا خانه شما در هنگام تاریکی یا روشن کردن باغ یا استخر شما در شب است .
پرژکتورهای LED که برای نورپردازی فضاهای بیرونی طراحی شده اند در برابر هوا و سرما مقاوم هستند . با این حال ، آن ها همچنین می توانند در داخل خانه برای روشنایی یک تأسیسات خاص یا یک محل ذخیره و انباری استفاده شوند .
هنگامی که یک پرژکتور LED با یک سنسور حرکت جفت می شود ، به عنوان یک عامل باز دارنده موثر برای سارقان عمل می کند . افراد متخصص و حرفه ای ها از پرژکتور ها برای محافظت از مکان ها و تجهیزات استفاده می کنند . قدرت این نوع از نور پردازی به همراه سنسور می تواند با روشن شدن در هنگام شب ، مزاحم های اطراف خانه شما را هم بترساند .

پرژکتور-led

پرژکتور-led نورما

چرا  خرید پرژکتور LED ؟

پرژکتورهای LED به عنوان جایگزینی برای پرژکتور های هالوژن برای دست یابی به روشنایی به میزان قدرتمند استفاده می شوند . آن ها ضمن تأمین روشنایی بسیار قدرتمند ، از انرژی بسیار کمتری نسبت به پروژکتور های هالوژن استفاده می کنند . به نظر می رسد که صرفه جویی در انرژی به طور متوسط تا میزان ​​80٪ و کاملا چشم گیر است . یکی دیگر از مزایای این پرژکتور ها نسبت به هالوژن این است که پرژکتور ها طول عمر بسیار بیشتری دارند و لامپ ها نسبت به سرما و ضربه ها حساسیت کمتری دارند . با داشتن یک پرژکتور هالوژن نیز شما باید بیشتر لامپ ها را تغییر دهید ، که این امر بر قیمت چراغ ها نیز تأثیر می گذارد . با صرفه جویی در مصرف انرژی ، روشنایی یک انرژی معادل و طول عمر طولانی ، دیگر نیازی به استفاده از یک ابزار مقایسه برای دیدن مزایای پرژکتور LED نیست !

پرژکتور ال ای دی

پرژکتور led- cob

مدل های مختلف در پرژکتور LED

طیف عظیمی از محصولات روشنایی در فضای باز در دسترس است : این پرژکتور ها با مشخصات مختلف ، لوازم جانبی و لامپ های مختلف و رده بندی قدرت و طرح های مختلف و بسته به مدل آن ها می باشند . این انتخاب نیز بر عهده شما است که بر اساس نیاز خود ( قدرت ، طراحی ، نور سفید یا گرم و غیره ) و موقعیت مورد نظر لامپ ( مسیر ، باغ و غیره ) بهترین نوع از آن را انتخاب کنید .

پرژکتور led نورماتک

پرژکتور led نورماتک

پرژکتور LED از نوع کاملاً مسطح

مزیت این نوع پرژکتور های مسطح عمدتا زیبایی شناخته شده است . طراحی مسطح و جمع و جور آن ، حمل و نقل ، نصب و ادغام آن در خانه یا باغ را غیر مترقبه ، سبک و آسان می کند . این طراحی مسطح هم چنین مقاومت پرژکتور LED در برابر باد را به حداکثر می رساند . اگر از آن استفاده می کنید تا سارقان را دور کنید یا اگر دارای یک دوربین نظارتی جفت هستید ، برای فیلم برداری از مزاحمان می توانید از آن استفاده کنید . طراحی احتیاطی آن بدان معنی است که شما می توانید حتی بیشتر از این هم از مزایای آن شگفت زده شوید !

پرژکتور led مسطح

پرژکتور led مسطح- نورما

پرژکتور LED از نوع حسگر حرکتی

در این نوع پرژکتور ها نیز سنسور حرکت فقط زمانی روشن می شود که سنسور حرکت به جای روشن بودن مداوم ، حضور کسی را تشخیص دهد . این باعث صرفه جویی در مقدار قابل توجهی انرژی می شود . معمولاً می توانید مقدار زمانی که چراغ در روشنایی باقی می ماند را پیکر بندی کنید در وقتی که حرکت توسط سنسور تشخیص داده شد . این در معابر بسیار کاربردی است یا برای جلوگیری از استفاده از سوئیچ نیز مناسب است . بسته به مدل ، می توانید تشخیص حرکت را مرتب تنظیم کنید تا در هنگام عبور حیوان از روشنایی متوقف شود . برخی از این نوع پرژکتور ها نیز با یک دوربین نظارت تصویری ترکیب شده اند که هنگام شناسایی ، شروع به فیلم برداری می کند . نور ارائه شده به این معنی است که حتی در شب فیلم برداری شفاف نیز قابل ثبت است و متجاوزان می توانند از آن بترسند .

پرژکتور LED قابل شارژ و قابل حمل

اگر نیاز به پروژکتور LED دارید ، از فروشگاه محلی خود یک مدل قابل حمل را انتخاب کنید . از آن جا که آن ها باتری دارند ، لازم نیست آن ها را به یک مدار برق وصل کنید و چندین ساعت روشنایی را فراهم می کنند . این نوع پروژکتور در مواقع اضطراری یا در صورت قطع برق یک لوازم جانبی بسیار مفید است .

پرژکتور LED های رنگی

علاوه بر نور پردازی سفید ، برخی از مدل های پروژکتور LED نیز نور پردازی رنگی را ارائه می دهند . این ها برای ایجاد یک فضای خاص در باغ ، تراس یا حوض استخر مناسب هستند . کار پروژکتور های رنگی LED بیشتر از آن است که برای مصارف حرفه ای سرگرم کننده باشند ، اگر چه بعضی اوقات در فضای داخلی برای رویداد های روشنایی استفاده می شوند . رنگ روشنایی LED با استفاده از ریموت می تواند استاتیک یا قابل تنظیم باشد که به شما امکان تغییر رنگ را می دهد .

پرژکتور LED ها برای استفاده تجاری

پرژکتور LED ها هم چنین می توانند برای روشنایی پنجره های مغازه یا بیلبورد های تبلیغاتی استفاده شوند ، زیرا برای نمایش محصولات یا جلب توجه ، چراغ های قدرتمندی لازم هستند . پروژکتور های مدل LED کارآمد هستند و می توانند برای کاهش هزینه های نورپردازی تبلیغاتی استفاده شوند .

پرژکتور LED برای استخر های شنا

این نوع از پروژکتور برای تأمین محیط اطراف استخر در شب یا به سادگی برای برجسته کردن حرکات آب استفاده می شود . نور پردازی رنگی در استخر ها نیز امکان پذیر است . 

بررسی مزایای جایگزینی لامپ‌ LED-مدیریت مصرف انرژی

1. بازده بالا

 در حال حاضرلامپ‌های LED بازده‌ای بین ۲۰ تا ۴۰ لومن بر وات را دارا می‌باشند و این در حالی است که این مقدار برای لامپ‌های التهابی ۱۲ تا ۱۵ لومن و برای لامپ‌های کم‌مصرف ۳۵ تا ۶۰ لومن بر وات و برای لامپ‌های بخار سدیم این میزان به ۱۰۰ لومن بر وات می‌رسد.مشاهده می‌کنید که ظاهراً لامپ‌های LED برتری خاصی نسبت به لامپ‌های کم‌مصرف و یا بخار سدیم ندارند اما نکته‌ای که باعث تمایز و برتری بازده لامپ‌های LED نسبت به سایرین می‌شود این است که اولاً نور تولید شده توسط آن‌ها در تمام فضا پراکنده نمی‌شود و ثانیاً شامل پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز نمی‌باشند و این باعث می‌شود که شدت نور آن‌ها در فضای مورد نظر نسبت به سایرین بیشتر باشد که در اماکن مختلفی که نیاز به نوز متمرکز مانند فعالیت‌های ابزار دقیق در صنایع، شرکت‌ها و ادارات استفاده نمود که این موضوع در شکل زیر نشان داده شده است.علاوه‌بر موارد فوق شما می‌توانید برای نیازهای مختلف خود به وسیله لامپ‌های LEDنور مورد نیاز خود را تأمین کنید نه کمتر و نه بیشتر و این در حالی است که به علت مشکلات متعدد، لامپ‌های قدیمی را نمی‌توان با هر توان دلخواه تولید کرد و معمولاً دارای استانداردهای خاصی می‌باشند و معمولاً نور آن‌ها نیز مانند لامپ‌های LED قابل تنظیم نمی‌باشد.

2. قابلیت اطمینان بالا

فرض کنید که احتمال از کار افتادن یک LED در ساعات ۱ تا ۵۰۰۰ برابر با ۰٫۰۰۲ باشد و اگر یک لامپ LED را با ۵۰۰ عدد LED در نظر بگیریم و زمان تعویض این لامپ را منوط به از کار افتادن ۲۰۰ LED بدانیم آنگاه احتمال تعویض این لامپ در زمان ۱ تا ۵۰۰۰ ساعت برابر است با ۰٫۰۰۲ به توان ۲۰۰ که تقریباً برابر با صفر می‌باشد.

لذا زمانی که یک لامپ LED را در شرایط استاندارد به کار گرفته شود می‌توان مطمئن بود که تا سال‌ها نیازی به تعویض آن نخواهد بود به همین علت در حال حاضر کلیه لامپ‌های LED از سوی تولید کنندگان خارج از کشور تا ۵ سال تضمین می‌شوند و این شرکت‌ها متعهد می‌شوند که در صورت بروز هر گونه خرابی در هر نقطه دنیا بدون دریافت هیچ هزینه‌ای محصولات خود را جایگزین نمایند.

3. عمر مفید بالا

  تا قبل از ظهور لامپ‌های LED بالاترین عمری که برای منابع روشنایی ثبت شده بود چیزی در حدود ۵۰۰۰ ساعت بود و این مقدار با کمترین طول عمر متصور برای LEDها قابل مقایسه نمی‌باشد.

حال بیاییم اثر دو خصیصه‌ای که در فوق ذکر شد را بررسی نماییم.

 معمولاً هر زمان که از یک خیابان عبور می‌کنید یک یا چند عدد از لامپ‌های روشنایی خاموش هستند و در روز بعد مأموران آن‌ها را جایگزین می‌کنند که این امر مستلزم صرف وقت و هزینه بسیار زیادی می‌باشد ولی با جایگزینی لامپ‌های LED به جای لامپ‌های قدیمی می‌توان تا میزان زیادی در این هزینه‌ها صرفه‌جویی نمود.

4. عدم وجود پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز

 همواره نوری که توسط منابع روشنایی تولید می‌شده است به همراه پرتوهای فرابنفش و مادون‌قرمز بوده است که در حوزه بینایی ما قرار ندارند و کاربردی به منظور تأمین روشنایی ندارند اما موضوع به اینجا ختم نمی‌شود پرتوهای فرابنفش علاوه‌بر این که کاربردی در تأمین روشنایی ندارند بلکه برای انسان مضر می‌باشند و دانشمندان، بر اساس نتایج آخرین تحقیقات زنان را از قرار گرفتن در زیر نور لامپ‌های مهتابی و کم مصرف منع کرده‌اند چون این گونه لامپ‌ها میزان زیادی پرتو فرابنفش از خود منتشر می‌کنند و این در حالی است که تأثیر پرتوهای فرابنفش بر مبتلا شدن به سرطان پوست سال‌ها پیش به اثبات رسیده است.

5. به کارگیری با ولتاژهای بسیار پایین

  ولتاژ مورد استفاده لامپ‌های LED می‌تواند بسیار پایین باشد و جالب است که لامپ‌های LED با مقدار ناچیزی از ولتاژ نامی خود نیز به نور افشانی خواهد پرداخت و می‌توان آن‌ها را با ضعیف‌ترین و کوچک‌ترین باطری‌ها تغذیه نمود. بنابراین می‌توان بسیاری از سیستم‌های روشنایی صنایع و ساختمان‌ها و حتی معابر را بدون نیاز به اتصال به شبکه‌ی سراسری توسط باطری‌ها و پیل‌های مستقیم تغذیه نمود که مشکل پیک و دره بار شبکه را تا حدودی مرتفع نموده و هزینه احداث تأسیسات انتقال برق در اماکن صعب‌العبور و فواصل بالا را کاهش داد.

مدیریت حرارت در Power LED

این مقاله توضیح مختصر با موضوع فرآیند انتقال حرارت در چیپ های LED،COB،SMD می باشد که در متن زیر به اختصار از کلمه LED استفاده می کنیم.

یک Power LED توانی معادل ۳۵۰ mW یا بالا تر دارد. با اینکه دیود های نوری (LED) نسبت به سایر منابع نوری راندمان بالاتری دارند ولی باز هم بیشتر انرژی الکتریسیته را به حرارت تبدیل می کنند. LED ها %۷۰ حرارت و %۳۰ درصد نور تولید می کنند.
اگر حرارت LED دفع نشود دمای LED بالا رفته که باعث کاهش راندمان و درنهایت سوختن LED خواهد شد. پس ضروری است تا دمای نقطه جانکشن (نقطه اتصال پیوند P-N) پایین تر از نقطه ماکزیمم باشد تا طول عمر LED تضمینی داشته باشد.

روش های انتقال حرارت:

انتقال حرارت به سه روش تابش، رسانش و جابه جایی صورت می گیرد. مقداری از گرما بصورت نور از LED خارج می شود و باید در نظر بگیریم که لنز یا طلق مات و یا شفافی که در روی چیپ های LED قرار میدهیم مانع خروج حرارت از چراغ می شود و به همین دلیل حرارت LED از قسمت پشت آن به روش رسانش از چیپ به Heat Sink مناسب که LED بصورت صحیح روی آن نصب شده است انتقال پیدا میکند و در نهایت به دلیل اختلاف دمایی که بین Heat Sink و محیط وجود دارد گرما به روش جابه جایی به محیط انتقال پیدا میکند.

چند نکته:یکی از مهمترین نکانی که موجب صدمه شدید به LED می شود حرارت می باشد که یکی از ساده ترین روش ها جهت اندازه گیری دما در نقطه ای که شرکت سازنده روی LED مشخص کرده است می باشد. چند پارامتر ازجمله دمای محیط و محل نصب چراغ روی اندازه گیری دما به این روش تاثیر به سزایی دارد. بعنوان مثال نقطه اندازه گیری چیپ COB شرکت TRIDONIC در تصویر زیر با نام Tc مشخص شده است.

مدیریت حرارت در Power LED

– اگر ماکزیمم دمای جانکشن چیپ LED که توسط شرکت سازنده مشخص می شود عدد بزرگتری باشد، چراغ می تواند در دمای محیط بالاتر و یا شرایطی که جریان هوا در اطراف چراغ کم است بازدهی بهتری داشته باشد.

– پارامتر مهم دیگری که در LED ها تعریف می شود، مقاومت حرارتی می باشد که هرچه این عدد کوچکتر باشد به این معنی است که فرایند انتقال حرارت با سرعت بیشتری صورت میگیرد و می توانیم Hest Sink اقتصادی تر تهیه کنیم.

– بعنوان مثال COB های شرکت TRIDONIC دارای ماکزیمم نقطه حرارتی ۱۵۰ درجه سانتی گراد در نقطه جانکشن می باشند که دمای اندازه گیری در نقطه Tc می تواند تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد باشد.

بررسی مزایای استفاده از پاور ال ای دی

بهینه سازی مصرف انرژی و بهره وری اقتصادی در پاور ال ای دی

 • مصرف بسیار کم
 • طول عمر بسیار زیاد(۵۰ برابر لامپ رشته ای – ۱۰ برابر لامپ کم مصرف)
 • کیفیت نور
 • خلوص و تنوع در رنگ های تولید شده
 • درخشندگی چند برابر نسبت به لامپ های معمولی
 • طیف نور کامل بدون انقطاع ( عدم لرزش نور )
 • قابلیت تمرکز نور، تغییر زوایای تابش و افزایش برد نور با استفاده از لنزهای متنوع
 • ایمنی و مقاومت بالا پاور ال ای دی
 • عدم آسیب پذیری بر اثر ضربه، لرزشهای ناگهانی و خاموش و روشن شدن های مکرر
 • تولید حرارت بسیار کم و کار دائم
 • امنیت عمومی بالا به علت استفاده از ولتاژهای بالا
 • قابل استفاده در دماهای ۴۰ تا ۸۵ درجه سانتی گراد
 • بهداشت نور (عدم تولید پرتوهای فرابنفش و مادون قرمز)

پرژکتور LED نورما تک در نمایشگاه شهر آفتاب ۹۷

شهر آفتاب

نورما تک بعنوان بزرگترین تولیدکننده پرژکتور LED در نمایشگاه بین المللی فرش ماشینی در شهر آفتاب در سال 97 شرکت کرد.

در غرفه پرژکتور LED در نمایشگاه شهر آفتاب سال 97 نورماتک انواع پرژکتور LED تولید خود را به نمایش بازدیدکنندگان گذاشت .

در چندروز برپایی نمایشگاه در غرفه پرژکتور LED نورماتک بازدیدکنندگان زیادی از غرفه بازدید کردند.

پرژکتور LEDنورماتک مصارف زیادی دارد که می توان به نورپردازی فرش، نورپردازی مبل و نورپردازی نمایشگاه اشاره کرد.

کیفیت پرژکتور LED نورما زبان زد است.خدمات پس از فروش پرژکتور LEDنورماتک تا همیشه همراه مشتری است.

پرژکتور LED نورماتک درنمایشگاه بین المللی تهران

پرژکتور LED نورماتک در نمایشگاه بین المللی تهران ۹۷

نورماتک بعنوان بزرگترین تولید کننده پرژکتور LEDدر نمایشگاه بین المللی تهران در سال 97 شرکت کرد.

در غرفه پرژکتور در نمایشگاه فرش سال 97 ،نورماتک انواع پرژکتورهای led تولید خود را به نمایش بازدیدکنندگان گذاشت.

در چندروز برپایی نمایشگاه در غرفه پرژکتور ال ای دی نورماتک بازدیدکنندگان زیادی از غرفه بازدید کردند.

این محصول  نورماتک مصارف زیادی دارد که می توان به نورپردازی فرش،نورپردازی مبل و نورپردازی نمایشگاه اشاره کرد.

کیفیت پرژکتورنورما زبان زد است خدمات پس از فروش پرژکتورled نورماتک تا همیشه همراه مشتری است.

 

پرژکتور LED نمایشگاه فرش

پرژکتور LED نورما در نهمین دوره نمایشگاه بین المللی فرش تهران در سال ۱۳۹۶

نورماتک بعنوان بزرگترین تولید کننده پرژکتور LEDدر نمایشگاه بین المللی تهران در سال 96 شرکت کرد.

در غرفه پرژکتور در نمایشگاه فرش سال 96 ،نورماتک انواع پرژکتورهای led تولید خود را به نمایش بازدیدکنندگان گذاشت.

در چندروز برپایی نمایشگاه در غرفه پرژکتور ال ای دی نورماتک بازدیدکنندگان زیادی از غرفه بازدید کردند.

این محصول  نورماتک مصارف زیادی دارد که می توان به نورپردازی فرش،نورپردازی مبل و نورپردازی نمایشگاه اشاره کرد.

کیفیت پرژکتورنورما زبان زد است خدمات پس از فروش پرژکتورled  نورماتک تا همیشه همراه مشتری است.