مقالات

مدیریت حرارت در Power LED

این مقاله توضیح مختصر با موضوع فرآیند انتقال حرارت در چیپ های LED،COB،SMD می باشد که در متن زیر به اختصار از کلمه LED استفاده می کنیم.

یک Power LED توانی معادل ۳۵۰ mW یا بالا تر دارد. با اینکه دیود های نوری (LED) نسبت به سایر منابع نوری راندمان بالاتری دارند ولی باز هم بیشتر انرژی الکتریسیته را به حرارت تبدیل می کنند. LED ها %۷۰ حرارت و %۳۰ درصد نور تولید می کنند.
اگر حرارت LED دفع نشود دمای LED بالا رفته که باعث کاهش راندمان و درنهایت سوختن LED خواهد شد. پس ضروری است تا دمای نقطه جانکشن (نقطه اتصال پیوند P-N) پایین تر از نقطه ماکزیمم باشد تا طول عمر LED تضمینی داشته باشد.

روش های انتقال حرارت:

انتقال حرارت به سه روش تابش، رسانش و جابه جایی صورت می گیرد. مقداری از گرما بصورت نور از LED خارج می شود و باید در نظر بگیریم که لنز یا طلق مات و یا شفافی که در روی چیپ های LED قرار میدهیم مانع خروج حرارت از چراغ می شود و به همین دلیل حرارت LED از قسمت پشت آن به روش رسانش از چیپ به Heat Sink مناسب که LED بصورت صحیح روی آن نصب شده است انتقال پیدا میکند و در نهایت به دلیل اختلاف دمایی که بین Heat Sink و محیط وجود دارد گرما به روش جابه جایی به محیط انتقال پیدا میکند.

چند نکته:یکی از مهمترین نکانی که موجب صدمه شدید به LED می شود حرارت می باشد که یکی از ساده ترین روش ها جهت اندازه گیری دما در نقطه ای که شرکت سازنده روی LED مشخص کرده است می باشد. چند پارامتر ازجمله دمای محیط و محل نصب چراغ روی اندازه گیری دما به این روش تاثیر به سزایی دارد. بعنوان مثال نقطه اندازه گیری چیپ COB شرکت TRIDONIC در تصویر زیر با نام Tc مشخص شده است.

مدیریت حرارت در Power LED

– اگر ماکزیمم دمای جانکشن چیپ LED که توسط شرکت سازنده مشخص می شود عدد بزرگتری باشد، چراغ می تواند در دمای محیط بالاتر و یا شرایطی که جریان هوا در اطراف چراغ کم است بازدهی بهتری داشته باشد.

– پارامتر مهم دیگری که در LED ها تعریف می شود، مقاومت حرارتی می باشد که هرچه این عدد کوچکتر باشد به این معنی است که فرایند انتقال حرارت با سرعت بیشتری صورت میگیرد و می توانیم Hest Sink اقتصادی تر تهیه کنیم.

– بعنوان مثال COB های شرکت TRIDONIC دارای ماکزیمم نقطه حرارتی ۱۵۰ درجه سانتی گراد در نقطه جانکشن می باشند که دمای اندازه گیری در نقطه Tc می تواند تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد باشد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *